خانه / مطالب آموزشی / مطالب آموزشی کامپیوتری / چگونه یک نرم افزار خوب بخریم

چگونه یک نرم افزار خوب بخریم

نکاتی در مورد انتخاب و خرید یک نرم افزار مناسب

همان طور که می دانید الان در بازار، نرم افزارهای متنوعی وجود دارد که برای اهداف مختلف طراحی شده است. مثلا اگر ما بخواهیم برای مدیریت فروشگاهمان یک نرم افزار تهیه کنیم، با گزینه های بسیار متنوعی روبرو خواهیم بود و انتخاب از بین این گزینه ها یک مقداری کار را سخت خواهد کرد.

چرا خرید نرم افزار مشکل هست؟

ببینید موقعی که یک نرم افزاری را خریداری می کنیم ما علاوه بر این که یک مبلغی را برای خرید نرم افزار هزینه می کنیم، باید بیاییم و اطلاعات خودمان را وارد نرم افزار بکنیم تا بتوانیم از قابلیت ها و گزارشات آن استفاده کنیم. این ورود اطلاعات مستلزم صرف وقت خواهد بود، اگر در بین راه متوجه شویم که نرم افزاری که خریداری کرده ایم جوابگوی کار ما نیست، علاوه بر این که هزینه مان هدر می رود، وقتمان نیز هدر خواهد رفت و اگر بخواهیم یک نرم افزار جدید خریداری کنیم دوباره باید اطلاعات را از نو وارد نرم افزار جدید بکنیم. بنابراین قبل از این که یک نرم افزاری را خریداری می کنید نکاتی را باید رعایت بکنید و مد نظر داشته باشید که بتوانید تا حد ممکن مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

۱) از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنید:

اولین نکته این است که حتما از نرم افزارهای تخصصی در حوزه کسب و کار خودتان استفاده کنید مثلا برای مدیریت یک تعاونی مسکن حتما از نرم افزار تخصصی تعاونی مسکن استفاده کنید یا برای مدیریت یک فروشگاه کوچک حتما از نرم افزار مخصوص فروشگاه های کوچک استفاده کنید و نیازی به استفاده از یک نرم افزار حسابداری حرفه ای نیست. علاوه بر این که نرم افزار حسابداری حرفه ای هزینه بالایی دارد کاربری آن هم نیازمند این است که یک حسابدار باشد تا بتواند از آن نرم افزار استفاده کند. بنا بر این یک هزینه استخدام نیرو هم برای شما خواهد داشت (در صورتی که خودتان حسابدار نباشید). بنا بر این بهتر است که بیایید و از یک نرم افزار تخصصی مدیریت فروشگاه با توجه به اندازه فروشگاه خودتان انتخاب و خریداری کنید. نرم افزار تخصصی فروشگاه دیگه نیازی نیست که کاربر حسابدار داشته باشد و یک کاربر عادی حتی بدون داشتن دانش زیاد کامپیوتر یا حسابداری هم می تواند از آن استفاده کند. بنا بر این حتما از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنید.

۲) به تبلیغات اکتفا نکنید :

نکته بعدی این است که هیچ موقع به تبلیغات اکتفا نکنید اگر مثلا یک تبلیغی دیدید که در مورد یک نرم افزاری صحبت می شود که این نرم افزار این قابلیت ها را دارد و شما سریع این نرم افزار را خریداری کنید، هرگز این کار را انجام ندهید. حتما قبل از این که نرم افزاری را خریداری کنید از فروشنده بخواهید تا یک نسخه آزمایشی از آن را در اختیا شما بگذارد که بتوانید آن را به صورت کامل بررسی نمایید و ببینید که آیا جوابگوی کار شما هست یا نه؟ نسخه آزمایشی هم دارای چند تا نکته هست که در ادامه آمده است.

۳) نسخه آزمایشی نرم افزار را تهیه کنید :

بعضی از شرکتها هستند که نسخه آزمایشی آنها به صورت فیلم ویدئویی هست و حین کار کردن با نرم افزار از صفحه نمایش فیلمبرداری کرده (مانند همین پاورپوینتی که من در حال فیلمبرداری از آن هستم) و نرم افزار را توضیح داده اند. خوب من خودم این مدل نسخه آزمایشی را اصلا پیشنهاد نمی کنم و شما باید یک نسخه آزمایشی تهیه کنید که قابل نصب باشد یعنی بتوانید در سیستم خودتان آن را نصب و اجرا کنید و قسمت های مختلف آن را خودتان بررسی نمایید و ببینید که آیا جوابگوی نیازهای شما هست یا نه؟
نکته بعدی در مورد نسخه آزمایشی این است که حتما همه امکانات نسخه اصلی در آن فعال باشد. من چند وقت پیش یک نرم افزاری را داشتم بررسی می کردم برای یکی از مشتریان که برای مدیریت باشگاهشان می خواستند، یک نسخه آزمایشی گرفتم که قابل نصب بود ولی روی هر گزینه ای که مورد نظر ما بود و میخواستیم آن قابلیت را داشته باشد کلیک می کردم ، پیغام این قابلیت در نسخه اصلی فعال می باشد را نشان می داد. خوب این زیاد جالب نبود و عملا من نمی توانستم جاهایی که برایم مهم است را تست کنم و ببینم که آیا جوابگوی کار من هست یا نه؟ بنا بر این زمانی که شما نسخه آزمایشی یک نرم افزار را دریافت می کنید، اول بخواهید نسخه قابل نصب باشد و دوم این که همه گزینه های نسخه اصلی در آن فعال باشد و شما بتوانید آنها را تست کنید.

۴) لیست مشریان و خریداران قبلی نرم افزار :

بعد از این که نسخه آزمایشی را بررسی کردید و نرم افزار مورد تاییدتان بود بهتر است که به لیست مشتریانی که قبل از شما آن نرم افزار را خریداری کرده اند مراجعه کنید و در صورت امکان با چند نفر از آنها تماس بگیرید و در مورد نرم افزار و خدماتی که از طرف فروشنده ارائه می شود، کیفیت خدماتشان پرس و جو کنید. با این کار بیشتر مطمئن خواهید بود که آیا این نرم افزار جوابگوی نیاز شما خواهد بود و نرم افزار خوبی هست یا نه؟ حتما زمانی که با مشتریان آن نرم افزار تماس می گیرید در مورد پشتیبانی نرم افزار هم پرس و جو کنید.

۵) حتما در مورد مدل پشتیبانی نرم افزار تحقیق کنید :

پشتیبانی روش های مختلفی دارد مثلا بعضی از شرکتها پشتیبانی شان از طریق تلفن هست، بعضی ها از طریق سیستم ارسال تیکت هست یعنی شما نمی توانید تماس تلفنی بابت پشتیبانی برقرار کنید و فقط باید از وب سایت فروشنده مشکل خود را از طریق تیکت اعلام نمایید و منتظر پاسخ بمانید. مدل پشتیبانی دیگر، از طریق اینترنت می باشد که با استفاده از نرم افزارهایی مانند TeamViewer به سیستم شما وصل می شوند و مشکلات شما را بر روی سیستم خوتان بررسی و رفع می نمایند. این مدل پشتیبانی عالی می باشد چرا که در سریعترین زمان مشکلات شما بررسی و رفع می شود.

۶) تا حد ممکن یک تضمین کارایی برای نرم افزار دریافت کنید :

آخرین نکته برای این که کاملا مطمئن شوید که این نرم افزاری که انتخاب کردید گزینه مناسبی هست این است که نرم افزار دارای تضمین کارایی باشد. این موضوع را مطمئن باشید که اگر شرکتی به محصول خودش اطمینان داشته باشد و زمان فروش نرم افزار به شما، با روال کار شما آشنا باشد و مطمئن شود که محصولشان جوابگوی نیازهای شما هست، می تواند بدون هیچ واهمه ای گارانتی بازگشت وجه را در نظر می گیرد که شما اگر بعد از مثلا یک یا دو ماه از کارایی نرم افزار ناراضی بودید یا از خدمات پشتیبانی شرکت ناراضی بودید بتوانید درخواست عودت وجه داده و مبلغ خود را پس بگیرید.
نکات بالا را حتما مد نظر قرار دهید که بتوانید در خرید نرم افزار بهترین انتخاب را انجام دهید.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

درباره‌ی احمد غفاری

مدیر عامل و بنیان گذار راه حل های پویا هستم، خوشحالم که در کنار یک تیم خوب، برای پیشبرد اهداف مشترکمون فعالیت می کنیم. بزرگترین هدف مشترک ما آسان کردن کارها و جلب رضایت مشتریانمان است. یا حق

یک نظر

  1. مطلبتون خیلی کمک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه رایگان نرم افزار تعاونی مسکن را دریافت کنید.
ارسال از طریق ایمیل و پست پیشتاز (تحویل 48 ساعته)
ما هم از ایمیل های مزاحم خوشمان نمی آید، قول می دهیم اطلاعات شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد.
هزینه ارسال پستی بر عهده ما می باشد.
نام و نام خانوادگی :
شماره تماس :
آدرس ایمیل :
دانلود درختواره استاندارد حسابداری
لطفا نام ، نام خانوادگی و ایمیل خود را وارد نمایید
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
ما هم از ایمیل های مزاحم خوشمان نمی آید، قول می دهیم اطلاعات شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد.
جشنواره فروش نوروزی سال 1398
بیش از 50% تخفیف واقعی
ما هم از ایمیل های مزاحم خوشمان نمی آید، قول می دهیم اطلاعات شما در هیچ جایی منتشر نخواهد شد.
فقط تا 29 اسفند 1398
نام و نام خانوادگی :
شماره تماس :
آدرس ایمیل :